BETONARME KIRMA ÇATI ISI YALITIMI NASIL YAPILIR?

Nisan 25, 2022by Feltbi
betonarme-kirma-cati-isi-yalitimi

Betonarme Kırma Çatı Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Betonarme kırma çatı ısı yalıtımı nasıl yapılır sorusunun cevabı iki farklı teniğe göre değişmektedir.

Eğer , Su yalıtım örtülerinin, ısı yalıtımının altında yer alması durumunda; beton çatı yüzeyinin temizlenmesi ve düzeltilmesinin ardından kuru durumda iken su yalıtım örtüleri serilmelidir. Isı yalıtım levhaları saçaklardan başlayarak mahyaya doğru su yalıtımı yapılmış beton yüzey üzerine, bitiş çıtalarına desteklenerek şaşırtmalı ve boşluksuz olarak yerleştirilir. Isı yalıtım levhaları baskı çıtaları yardımıyla, beton yüzeye özel tespit elemanları ile tutturulur. Sağlıklı havalandırma koşullarının sağlanması için baskı çıtalarının kalınlığı en az 4 cm olmalıdır. Baskı çıtalarına dik yönde kiremit tespit çıtaları, baskı çıtaları üzerine çivilenir ve kiremit çıtalarının üzerine kiremitler tutturularak veya baskı çıtalarının üzerine OSB levhaları tespit edilerek shingle montajı ile uygulama tamamlanır.

Kırma Çatı Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (su yalıtımı ısı yalıtımı üstünde yer alan model )

Su yalıtım membranlarının, ısı yalıtımının üzerinde yer alması durumunda; ısı yalıtım levhaları, bitiş çıtasından başlayarak yerleştirilir. Levhaların binilerinin tam oturması ve/veya arada boşluk kalmaması sağlandıktan sonra baskı çıtaları, ısı yalıtım levhasının üzerinden betonarme yüzeye çakılır. Baskı çıtaları, ısı yalıtımı katmanı üzerinde bir havalandırma boşluğu meydana getirirler. Sağlıklı havalandırma koşullarının sağlanması için baskı çıtaları en az 4 cm kalınlıkta olmalıdır. Kiremit altı su yalıtım örtüleri saçak seviyesinden mahyaya doğru birbiri üzerine bindirilerek uygulanır. Baskı çıtalarına dik yönde kiremit tespit çıtaları, baskı çıtaları üzerine çivilenir. Kiremit çıtalarının üzerine kiremitler tutturularak uygulama tamamlanır.

Aynı detay ısı yalıtım malzemesinin üzerine nefes alan su yalıtım örtülerinin serilmesi ve üzerine yeterli kalınlıkta (en az 4cm) baskı çıtalarının yerleştirilmesiyle elde edilen havalandırma boşluğuyla uygulanabilir.

Kullanılacak olan yalıtım malzemelerinin sudan etkilenmemesi, bozulmaması, böcek ve haşere yapmaması bu yalıtım malzemelerinin korunması ve görevini sürdürebilmesi için çok önemlidir. izobozz keçe malzemeler üstün özellikleri ile ısı yalıtımında sizin ihtiyaçlarınıza cevap verebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

• Isı yalıtımı, merteklerin üstüne, çatı tahtası üzerine veya mertek aralarına
yerleştirilir. Böylece çatı altında ısıtılan kullanılabilir bir mekân oluşur. Mertek üzeri veya çatı üzeri uygulamalarda rijit levhalar, mertek arası uygulamalarda izobozz keçe ,düşük yoğunluklu malzemeler kullanılmalıdır. Bu malzemelerin sudan etkilenmemesi çok önemlidir.
• Isı yalıtımı, merteklerin üzerine veya çatı tahtası üzerine yapılıyorsa, levhalar arasında, mahyada ve duvar birleşimlerinde oluşabilecek derz ve boşluklar kapatılmalıdır. Böylece, ısı köprüsü oluşması engellenir.
• Su yalıtım örtüsü nefes alan su yalıtım örtüsü türde olmalıdır.Buhar kesici kullanılabilir. Ama izobozz keçe uygulamalarda keçe yoğuşma yapmayacağı için buhar kesici isteğe bağlı uygulanır.
• Çatıyı delen tüm boru ve baca kenarları ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde yalıtılmalıdır.

BİZİ TAKİP EDİNFeltbi Sosyal Medya
FeltBI.com
BİZİ TAKİP EDİNFeltbi Sosyal Medya

Copyright ©2022 Feltbi. All rights reserved. Powered by Feltbi Biçer Mimarlık & Designed by Feltbi

Copyright ©2022 Feltbi. All rights reserved. Powered by Feltbi Biçer Mimarlık & Designed by Feltbi