ÇİFT DUVAR ARASI ISI YALITIMI

Nisan 25, 2022by Feltbi

Çift duvar arası ısı yalıtımı yapılması önemlidir. Birkaç uygulama yöntemi vardır. Doğru yalıtım malzemesi kullanılır ise ciddi ısı tasarrufu sağlanabilmektedir.

Çift Duvar Arası Isı Yalıtım Yararları

Betonarme elemanlar ile iç duvar aynı hizadadır. Yalıtım kesintisiz olarak tüm cepheye uygulanır. İki duvar arasında birlikte çalışmasını sağlayacak bağ elemanları bulunur. İki duvar arasında oluşabilecek veya sızabilecek suyun, sisteme zarar vermeden dışarı atılabilmesi için gerekli detaylar geliştirilmiştir. Dış duvar aynı zamanda cephe kaplaması görevini görür. Maliyet açısından dışarıdan yalıtım uygulamalarından daha ucuz, içeriden yalıtım uygulamalarından daha pahalıdır.

Çift Duvar Arası Isı Yalıtım Sakıncaları;

Tüm betonarme elamanlar ve yalıtım levhaları arasındaki boşluklar ısı köprüleri oluşturur. Cephenin büyük bir bölümü yalıtımsız betonarme elemanlardan meydana geldiğinde ısı köprüleri oluşur. Tüm taşıyıcı elemanlar atmosfer şartlarına maruz bırakılmıştır, korunmamıştır. • Kesit içinde yoğuşma ihtimali fazladır. Az katlı yapılar için geliştirilmiş bu sistemin, ülkemizdeki apartman bloklarında uygulanabilmesi için geliştirilmesi gereklidir.

Çift Duvar Arası Isı Yalıtım Uygulamasında Dikkat Edilecek Hususlar

Isı yalıtımı için ısı yalıtım malzemesi iki duvar arasına yerleştirilir. Isı yalıtımı iç duvarın dış yüz ile temas etmelidir. Dış duvar ile ısı yalıtımı arasında hava boşluğu olabilir. Bu boşluk olmadığında dış duvar buhar geçişini engellemeyecek malzeme yapısına sahip olmalıdır. Kullanılan ısı yalıtımı malzemesinin su buharı difüzyon direnci ve kalınlığına göre yoğuşma yapmaması önemlidir.Ve binadaki nemden etkilenmemelidir. İç duvar bünyesinde kalan kolon, kiriş, hatıl döşeme vb. gibi ısı köprüsü oluşturabilecek tüm yapı elemanlarının tamamı ısı yalıtım tabakası ile dışarıdan kaplanmalıdır.

Isı yalıtım tabakasının tüm cephe boyunca sürekli olması sağlanmalıdır. Parça parça yapılan ısı yalıtımlarında ısı köprüleri nedeni ile ciddi ısı köprüleri oluşur.Bunun sonucunda daciddi ısı kayıpları ile yoğuşma ve küflenme gerçekleşir. Isı yalıtım malzemesi ile iç duvar dış yüzeyi arasında boşluk bırakılmamalıdır.

Çift Duvar Arası Isı Yalıtımı Nasıl Uygulanmalı

Duvarların her ikisi de ince olabildiği gibi, biri kalın diğeri ince olabilir. Çift duvar arası ısı yalıtımlı dış duvarlar boşluklu ve boşluksuz olarak iki şekilde uygulanabilir. Boşluklu duvar uygulamalarında ısı yalıtım levhaları, iç tarafta bulunan duvar yüzeyine tespit edilir. Boşluk dış duvar ile levha arasında bırakılmalıdır. Böylece, ses yalıtımı da sağlanır. Boşluksuz duvar uygulamalarında ısı yalıtım levhaları dış duvarın içe bakan yüzeyine yapıştırıldıktan sonra, iç duvar boşluk bırakılmayacak şekilde örülür. Çift duvar arası ısı yalıtımlı dış duvarlarda, iç ve dış duvar mekanik dayanım açısından birlikte çalışmalıdır. İç duvar bünyesinde kalan kolon, kiriş gibi ısı köprüsü oluşturabilecek tüm yapı elemanları ısı yalıtım tabakası ile dışarıdan kaplanmalıdır. Isı yalıtım tabakasının tüm cephe boyunca sürekli olması sağlanmalıdır. Aksi halde ısı köprüleri oluşarak ciddi ısı kayıpları ile yoğuşma ve küflenme gerçekleşir

Çift Duvar Arası Isı Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Yapılarda ısı etkenine karşı kullanılan yapay kökenli ısı yalıtım ürünleri, doğada var olmayan ancak, üretim tesislerinde çeşitli polimer ya da kopolimerlerden oluşturulan ısı tutucu ürünleri içermektedir. Bu ürünler; ekspande (genleştirilmiş) polistren köpük (EPS), ekstrude (haddelenmiş) polistren köpük (XPS), poliüretan köpük (PUR) ve fenolik köpük (PF) olarak ve izobozz keçe ürünlerdir.

Çift Duvar Arası Isı Yalıtım Uygulamaları

Çift duvar arası ısı yalıtım uygulamaları sandviç duvar, sandviç yalıtım veya sandviç sistem yalıtımı gibi ifade edilir. Duvar konstrüksiyonu farklı kalınlıkta ve taşıyıcılıkta olabilmektedir. Türkiye’deki çift duvar arası ısı yalıtım uygulamalarında, çoğunlukla betonarme yüzeyler yalıtılmamaktadır. Betonarme yüzeylerdeki ısı köprülerinin oluşumunu engellenmek, yapının dışarıdan yalıtılmasıyla (mantolama) mümkün olmaktadır. Sandviç duvar uygulamalarında, iki farklı duvar katmanın deprem anında açılıp birbirlerinden ayrılmaması için sık aralıklarla tel veya metal kenetlerle birbirine bağlanması gerekmektedir. Ancak ülkemizde bu önlemin pek uygulanmadığı görülmüştür. Ülkemizde yapılan uygulamalarda çoğu kez, her iki duvar arasında bu duvarların birlikte çalışmalarını sağlayacak bağlantı elemanları kullanılmamakta, bu nedenle duvar katmanları birbirinden ayrılmakta hatta yıkılmaktadır. Bu nedenle duvarları örmeden duvar altlarına izobozz keçe kullanımı uygundur.

Uygulamalarda bu durumu engelleyici önlemler alınması zorunludur. Duvar kesitinde, dış duvar ile ısı yalıtım tabakası arasında yoğuşma olabilmektedir. Bu durum hem ısı yalıtım malzemesinin verimini düşürmekte hem de iç yüzeyde istenmeyen görüntülere sebep olabilmektedir. Kullanılan ısı yalıtım malzemesinin nem direncine ve deprem direncine sahip olması önemlidir.


İki duvar arası ısı yalıtımı
ISI YALITIMI
BİZİ TAKİP EDİNFeltbi Sosyal Medya
FeltBI.com
BİZİ TAKİP EDİNFeltbi Sosyal Medya

Copyright ©2022 Feltbi. All rights reserved. Powered by Feltbi Biçer Mimarlık & Designed by Feltbi

Copyright ©2022 Feltbi. All rights reserved. Powered by Feltbi Biçer Mimarlık & Designed by Feltbi